כוריזיה בקבוקית * Chorisia insignis ~ חוות הנוי-גן בוטני

שם בוטני:
כוריזיה בקבוקית
Chorisia insignis

משפחה בוטנית:
חלמיתיים * Malvaceae
תת משפחה:
בומבקיים * Bombacaceae

מוצא גיאוגרפי:
פרו

צורת חיים:
עץ , נשיר מותנה

מידע למסייר/ת בחוות הנוי

(מיועד לקוראי הדף הנמצאים בגן)

שלום!  אני העץ שמולכם ושמי הוא:
כוריזיה בקבוקית * Chorisia insignis

הגעתי מפרו ואני הראשון מסוגי בארץ. נטעו אותי בחוות הנוי בשנת 1953, ואני כבר בן למעלה מ-60.
בארץ מוצאי אינני נשיר אך בארץ, היכן שהטמפרטורה נמוכה יותר בחורף, אני משיר את עלווה שלי. מגדירים אותי כ- נשיר מותנה מפני שהנשירות שלי מותנית בטמפרטורה הנמוכה. לעתים תוכלו לראות אותי בשיא הפריחה אך עדיין ללא עלים – מופע מרשים במיוחד.
הסתכלו עלי: לא קשה לנחש על פי מה נקבע שמי. לצורה הבקבוקית של הגזע שלי יש סיבה ותפקיד בדומה למרבית איברי הצמח על צורותיהם השונות. מלבד תפקידו החשוב כמקשר בין השורשים לעלים (שני האיברים האחראיים על הספקת המזון לצמח) ובו צינורות ההובלה של מים, מינרלים ומוטמעים, הגזע משמש גם כאיבר אגירת מים. התאמה זו חשובה במיוחד לצמח שגדל באזורים חמים ויבשים. בצעירותי הגזע ירוק על מנת שיוכל גם להטמיע (ליצר מזון בתהליך הפוטוסינתזה = בעזרת האור) גם כאשר אני עירום ללא עלים. כמו כן, הגזע שלי מכוסה בקוצים גדולים שצורתם כחרוט. הקוצים רבים יותר בעצים כמוני שגדלים באזורים חמים ויבשים או כאשר הם אינם מושקים.
הקוצים נועדו להגן עלי מפני מכרסמים שונים, שעשויים ליהנות מהמים שבגזע או כאלה שאוהבים לטפס ולאכול את ניצני הפריחה והפירות. לעתים הקוצים נעלמים עם התבגרותי כשהגזע שלי מתעבה ופוחת הצורך בהגנה מפני בע"ח. הקוצים שלי נוצרים כבליטות על הרקמה החיצונית.
הרחבה: קוצים יכולים להתפתח מענפים או מעלים. הענפים והעלים יכולים ללבוש צורות שונות כמו קוץ או קנוקנת (איבר מתארך ומסתלסל לשם היאחזות וטיפוס בצמחים מטפסים) תוך כדי הסתגלות הצמח לתנאי החיים.
תהליך ההסתגלות וההתאמה של הצמח לתנאי החיים יכול להיות:
א. התפתחות אבולוציונית כמו: 1. התפתחות קוצים על העלים או על הגזע כדי להגן עליו מפני אכילה ע"י בע"ח. קוצים על העלים מתפתחים בד"כ בצמחים ירוקי עד ואילו קוצים על הגזע מתפתחים בצמחים נשירים כדי שלא תידרש אנרגיה מחודשת ליצירתם בכל עונת לבלוב. הצמחים הנפוצים באזורים יובשניים זקוקים במיוחד להגנה מפני בע"ח בסביבה זו מאחר שמקורות המזון בה מוגבלים. 2. הצורך להגיע אל האור בתוך יער סבוך שהביא להתפתחות צמחים עם איברי טיפוס ( קוצים וקנוקנות).
ב. התפתחות דינמית של הפרט המסוים בתגובה להשתנות התנאים בסביבתו או שינויים במבנהו במהלך גדילתו והתבגרותו לדוגמא, היעלמות הקוצים עם בגרותו של הצמח בעקבות התעצות הגזע והפחתה בצורך בהגנה מפני בע"ח.
לצמחים במשפחה שלנו, החלמיתיים, פרחים גדולים, אנדרוגיניים (דו-מיניים) נכונים (סימטריים) עם שחלה עילית.
בארץ נפוצה גם הכוריזיה ההדורה וההבדל ביניהן הוא בעיקר בצבע הפרחים. להדורה פרחים ורודים.


מידע גנני

צורת חיים: עץ
נשיר/ירוק-עד: נשיר מותנה
מידות עץ בוגר: מגיע לגובה של 13 מ' ולקוטר של 10 מ'
הפריחה: לבנה-צהבהבה. ארוכה למדי: מופיעה באמצע הקיץ עד תחילת הסתיו
קצב צימוח: מהיר יחסית עד לגובה 12 מ' ואחר כך קצב הצמיחה מועט והצמרת מתרחבת.
תוחלת חיים: בינונית
שימושים כעץ: פארק, גינה, פיסולי
התאמה גיאוגרפית: בעיקר למישור החוף אך גם לאזורים חמים אחרים, אינו מתאים לאזורי ההר
צריכת מים: מעדיף השקיה בקיץ, אך חסכן מים למדי.
עמידות/רגישות: עמיד לקרה, לשרב. עודף השקיה עלול לגרום לריקבון הגזע.


אודות הצמח

מקור השם: בעברית – בקבוקית על שם הצורה הבקבוקית של הגזע המשמש לאגירת מים לעונה היבשה. שם המין בלטינית insignis פירושו מרשים, יוצא דופן. השם העממי באנגלית הוא white floss-silk tree ומקורו בציציות הזרעים הנראות כמו חוטי משי דקים. בספרדית מכונה העץ palo borracho, העץ השיכור, בשל צורתו הנטויה.
העלה מנוצה, שבו העלעלים יוצאים מנקודה אחת.
הפרי הלקט הנפתח ל 5 קשוות. בתוך הפרי זרעים שבראשם ציצית שערות בדומה לסביון. בעזרת הציצית נישא הזרע ברוח.
תועלת לאדם: הגזע, שעצתו קלה, משמש את הילידים בפרו לבניית סירות. האינדיאנים נוהגים להוריד סיבים הנמצאים מתחת לקליפת העץ להכנת חבלים. ה"צמר גפן" של הפרי שימש בעבר למילוי מזרונים, כריות, וגם כחומר בידוד. במדינות שבהן גדלה הכוריזיה באופן טבעי (יערות טרופיים באמריקה) שימש העץ את המקומיים כמקור לסיבים, לדלק ולעצה.

מעניין לדעת ולבקר: ברעננה, ברח' דרך ירושלים, בכניסה למרכז המסחרי יש פרט מרשים.


כתיבה ועריכה: דברת שוואב |

עריכה לשונית ומקצועית: נורית חרמון |
עריכה מקצועית: דר' ורדה רביב / פרופ. עמרם אשל |
עריכה אינטרנטית: חזי מולא |