מללויקה דקת-עלים * Melaleuca linariifolia || חוות הנוי-גן בוטני | צילום: דברת שוואב ||

שם בוטני:
מללויקה דקת-עלים
Melaleuca linariifolia

משפחה בוטנית:
הדסיים * Myrtaceae

מוצא גיאוגרפי:
אוסטרליה

צורת חיים:
עץ, ירוק עד

מידע למסייר/ת בחוות הנוי

(מיועד לקוראי הדף הנמצאים בגן)

שלום!  אני העץ שמולכם ושמי הוא:

מללויקה דקת-עלים * Melaleuca linariifolia

התבוננו בי: המראה הכללי שלי מזכיר את מראה צמחי הסוואנות באפריקה או את תפרחת הברוקולי. ההדסיים היא משפחת צמחים ותיקה מאד. שרידי אבקה מאובנים שלה נמצאו באנטארקטיקה. בתהליך היפרדות היבשות עברו הצמחים המשתייכים אליה שינויים רבים בדרכם להסתגל לתנאי האקלים המשתנים. ההדסיים התפתחו מהצורות הפרימיטיביות שהתקיימו ביערות הגשם עד לצמחים המותאמים לאזורים יובשניים ביותר ויובשניים למחצה עם עונתיות.
האם יש פרחים עכשיו? אם כן, הכסות הלבנה שהם יוצרים על העץ היא שנתנה לו את השמות האנגליים העממיים: "Snow-in-Summer" אוSnowstorm"
התבוננו מקרוב בגזע שלי: הוא מקור  שם המין שלי "דקת-עלים". חושו את פני הגזע בנגיעה קלה.  משפחת ההדסיים מחולקת לשתי קבוצות עיקריות: בעלי פירות בשרניים ובעלי פירות יבשים. המוכרים ביותר בקרב בעלי הפירות הבשרניים: הדס (הנציג היחיד של המשפחה שמקורו באזור הים התיכון), גויאבה, פיטנגה ופג'ויאה ובקרב בעלי הפירות היבשים: איקליפטוס, מללויקה וקליסטמון.
הסוג מללויקה, מונה למעלה מ-170 מינים. רוב המינים אנדמיים לאוסטרליה ואחדים צפוניים יותר מגינאה החדשה, קלדוניה החדשה ומלזיה. מינים ראשונים של הסוג אוקלמו בארץ לפני כשבעים שנה, ונשתלו אז בחוות הנוי: מללויקה מצומדת (armillaris  Melaleuca)  ומללויקה מחודדת (acuminata  Melaleuca).
אם יש פרחים כעת, התבוננו בהם: תוכלו לראות שהחלק הבולט של הפרחים בסוג מללויקה הם האבקנים. עלי הכותרת קטנים ולא בולטים. האבקנים בד"כ בצבעים: אדום, ורוד, ארגמן, סגול, וצהוב. הפרחים הקטנים ערוכים באשכולות. רוב המינים פורחים באביב באוסטרליה (ספטמבר- נובמבר). אחרי הפריחה נוצרים הלקטים בני 3 תאים ובכל אחד מהם זרעים קטנים רבים. ההלקטים נשארים בד"כ סגורים עד לאירוע שריפה או עד למות העץ.
ודאי תרצו לדעת מה ניתן להפיק מהמלולויקות מלבד נוי:  מעט מאד מיני מלולויקה יש להם שימושים מסחריים: העצה של שני מינים משמשת לייצור אדני רכבת, בסיסים לגדרות וכד'. כמו כן, אותם מינים משמשים כמרעה דבורים לדבש. אולם, המין M.alternifolia   הוא המשמש ליצור "שמן עץ התה" המפורסם והנפוץ במיוחד בעשור האחרון. שמן עץ התה משמש במיוחד כקוטל חיידקים, מונע זיהומים ולכן משמש כמרכיב במוצרי הגיינה כמו שמפו, סבון ומשחות לחיטוי.


מידע גנני

צורת חיים: עץ
נשיר/ירוק-עד: ירוק-עד
מידות עץ בוגר: מגיע לגובה של 9 מ'
הפריחה: לבנה, מסוף האביב ובקיץ
קצב צימוח: מהיר
שימושים כעץ: פיסולי, צל חלקי, מיסוך ושובר רוח. מתאים גם לגידול בקרבת קווי חשמל בזכות התבדרות הצמרת.
צריכת מים: חסכן, זקוק למים עד התבססותו
עמידות/רגישות: עמיד ליובש ועמיד באורח בינוני לקרה


אודות הצמח

מקור השם: השם הבוטני Melaleuca שמשמעותו "שחור ולבן" מתייחס ככל הנראה לצבע השחור של החלק התחתון של הגזע, המתקבל כתוצאה משריפה ולחלק העליון אשר במינים אחדים צבעו לבן . המלולויקות ה"עציות" מכונות גם Paperbarks על שם הקליפה המתקלפת למעין דפים לבנים של חלק מהמינים. ההדסיים היא משפחת צמחים ותיקה מאד. שרידי אבקה מאובנים שלה נמצאו באנטארקטיקה. בתהליך היפרדות היבשות עברו הצמחים המשתייכים אליה שינויים רבים בדרכם להסתגל לתנאי האקלים המשתנים.
ההדסיים התפתחו מהצורות הפרימיטיביות שהתקיימו ביערות הגשם עד לצמחים המותאמים לאזורים יובשניים ביותר ויובשניים למחצה עם עונתיות.
המשפחה כוללת כ-150 סוגים, כולם עצים ושיחים. המוכרים ביותר: הדס, גויאבה, פיטנגו, פג'ויאה, מלולויקה וקליסטמון. מאפייני המשפחה הם עלים תמימים, טרף בעל בלוטות זעירות ושקופות, שחלה תחתית ואבקנים רבים בכל פרח.
רבים ממיני ההדסיים מכילים שמנים ארומטיים. העלווה ירוקה-אפורה, העלים מזכירים במקצת עלי רוזמרין. דבורים ומאביקים אחרים נמשכים אל העץ. גם למלולויקה דקת-העלים שמן עם תכונות אנטיספטיות בדומה למין ממנו מופק שמן עץ התה.

|| מללויקה דקת-עלים * Melaleuca linariifolia | חוות הנוי-גן בוטני (עמק חפר) ||


כתיבה ועריכה: דברת שוואב |

עריכה לשונית ומקצועית: נורית חרמון |
עריכה מקצועית: דר' ורדה רביב / פרופ. עמרם אשל |
עריכה אינטרנטית: חזי מולא |