כמרופס נמוך * Chamaerops humilis | חוות הנוי-גן בוטני

שם בוטני:
כמרופס נמוך
Chamaerops humilis

משפחה בוטנית:
דקליים * Arecaceae

מוצא גיאוגרפי:
דרום אירופה

צורת חיים:
דקל רב-גזעי


מידע גנני

צורת צימוח: דקל רב-גזעי
מידות דקל בוגר: צמח בוגר יכול להגיע לגובה 3.5 מ' והגזעים לקוטר 25 ס"מ כולל המעטפת הסיבית. העלים קטנים יחסית לעלי מניפה ומגיעים לאורך של כ-40 ס"מ עם פטוטרת באורך דומה. צבע העלווה נע מצבע זית לצבע כחול אפור בעוצמות שונות.
הפריחה: הפריחה הזכרית הריחנית צהובה וצפופה, במכבדים קצרים, ומופיעה בסוף האביב. הפריחה הנקבית, ירוקה, במכבדים קצרים יותר ודלילה יותר. אחריה מופיעים הפירות הדומים לתמרים בצבע כתום-חום מבריק. מופע הפירות קישוטי.
קצב צימוח: אטי מאד, לוקח שנים רבות עד שמתקבל צמח בוגר מרשים.
שימושים כעץ: בודד פיסולי, בקבוצה, במכל גדול, בפארק, ליצירת מוקד חזותי
התאמה גיאוגרפית: בכל אזורי הארץ. אוהב במיוחד חום ושמש.
צריכת מים: רצויות שתי השקיות עמוקות בחודש בעונת הצמיחה בקיץ


אודות הצמח

כמרופס נמוך הוא הדקל הנפוץ היחיד שמוצאו באירופה! (קיים בנוסף רק דקל מסוג תמר נדיר בכרתים). המין היחיד של הסוג הזה נמצא לאורך החופים החמים של הים התיכון, לעתים קרובות על קרקע גירנית ובצפון-מערב אפריקה על מדרונות סלעיים בהרי האטלס.
הצמח שונה משאר הדקליים בצורת הנוף השיחית שלו. הוא מפתח גזעים רבים עטופים בשכבת סיבים חומים סבוכה, ובסיסי פטוטרות יבשות, ונושא תפרחות ממין אחד שהן זכריות או נקביות. כלומר,הכמרופס הוא דקל דו-ביתי.
רוב המינים במשפחת הדקליים הם עצים בעלי גזע אחד מפותח ונוף של עלים גדולים, מנוצים או דמויי מניפה. מועטים הם השיחים או המטפסים. הפרחים קטנים על פי רוב, נכונים וחד-מיניים.
הפרי ענבה או בית גלעין.
במשפחה חשובה זו כ-210 סוגים וכ-4000 מינים. הם אופייניים לארצות טרופיות. רבים גדלים במקומות יבשים למדי ואחרים ביערות טרופיים. הדקליים היא המשפחה השנייה בחשיבותה מבחינה כלכלית, אחרי משפחת הדגניים. שוכני הארצות הטרופיות ניזונים מהפירות, נהנים מהשמן והקמח המופק ממיני דקלים שונים. רבים מהמינים משמשים לתעשייה ואחרים כצמחי נוי. החלוקה בתוך המשפחה מבוססת בעיקר על צורת הפרח והפרי. לפי רנדל המשפחה מחולקת ל- 7 שבטים: התמריים, הסבליים, התדמוריים, משורייני הפירות, הארקיים, הקוקוסיים והשנהביים.
עובי הגזע של הדקליים נשאר אחיד כל חייו. הגזע בנוי צרורות של צינורות הובלה המפוזרים בתוך רקמת פרנכימה (רקמת תאים בעלי דופן דקה, מפוזרים בכל חלקי הצמח, פעילים בייצור מזון, באחסנתו ובהובלתו). מבנה זה מקנה לגזע חוזק רב וגמישות גם יחד.

כמרופס נמוך * Chamaerops humilis  || צילומים בגן הבוטני-חוות הנוי


כתיבה ועריכה: דברת שוואב |

עריכה לשונית ומקצועית: נורית חרמון |
עריכה מקצועית: דר' ורדה רביב / פרופ. עמרם אשל |
עריכה אינטרנטית: חזי מולא |