אֶנטרולוביום כפוף-פרי * Enterolobium contortisiliquum @ בגן הבוטני-חוות הנוי | צילום: חזי מולא

שם בוטני:
אֶנטרולוביום כפוף-פרי
Enterolobium contortisiliquum

משפחה בוטנית:
קטניות ~ Fabaceae

מוצא גיאוגרפי:
ברזיל

צורת חיים:
עץ , נשיר מותנה
(בחוות הנוי העץ נשיר בחורף)

מידע למסייר/ת בחוות הנוי

(מיועד לקוראי הדף הנמצאים בגן)

שלום!  אני העץ שמולכם ושמי הוא:

אֶנטרולוביום כפוף-פרי * Enterolobium contortisiliquum

אני שייך למשפחת הקטניות ותת-משפחת המימוסיים והנוף שלי מתרחב במיוחד ועשוי להגיע ל-16 מ'. אנשים נוטים להתבלבל ביני לבין עץ הסיגלון אך בעזרת הפרי תוכלו תמיד להבדיל מיד בין שנינו.
אם יש עלי עלים כעת, שימו לב למבנה המיוחד שלהם: העלה שלי מורכב משדרה מרכזית אחת, ממנה יוצאות שדרות משנה שלאורכן נמצאים עלעלים. עלה עם מבנה כזה הוא: עלה מנוצה פעמיים. המבנה של העלים וגודל העלעלים משפר את העמידות של צמחים אלה בפני יובש, באזורים הצחיחים שבהם העץ נפוץ. תכונה מיוחדת של העלים הינה התקפלות העלעלים אלה כלפי אלה בשעות החשכה. תכונה זו נפוצה מאד בין צמחי משפחת הקטניות ובמשפחות נוספות שבהו צמחים עם עלים מנוצים. התקפלות העלעלים בשעות שבהן אין אור וממילא הם אינם יכולים לבצע הטמעה (פוטוסינתזה), מצמצמת את אידוי המים מהעלים בשעות אלו. ישנם שני מינים של אנטרולוביום: המין כפוף פרי אשר לו פרי קשתי, היוצר כשני שליש עיגול (ראו תמונה למטה) והמין מעוגל פרי, אשר לו פרי עגול–שלם.
בגזע שלי תוכלו לראות צינוריות מתכת. אלו הם נקזים שהוחדרו לגזע כדי למנוע היקוות של מים במקום שבו הגזע מתפצל לענפים הראשיים. איגום מים במרכז הגזע עלול לגרום לריקבון.
טיפולים בעץ: בדצמבר 2014 נגדם ענף מרכזי אחד שלי בשל ריקבון. במקביל ניקו היטב את הרקמות הפגועות, צבעו את החתך בחומר מחטא וכיסו בעזרת לוחית פח. בגדם ישן יותר מהצד המזרחי של העץ תוכלו לראות את רקמת ההגלדה שנוצרה מסביב לחתך ולאט לאט מכסה אותו. רקמה זו מסייעת לעץ לשמור על החוזק המכני שלו.


מידע גנני

צורת חיים: עץ , נשיר מותנה
מידות עץ בוגר: מגיע לגובה ולקוטר של 16מ'
הפריחה: באביב, בצבע קרם-צהבהב, איננה בולטת לעין
קצב צימוח: מהיר
תוחלת חיים: בינונית
שימושים כעץ: בודד, קבוצה, צל, שדרה, חורשה, גן גדול, פארק
התאמה גיאוגרפית: כל אזורי הארץ פרט לאזורי ההר. מתאים לקו שלישי מחוף הים.
צריכת מים: עמיד ליובש, אם הוא עמיד ליובש הוא אוטומטית חסכוני במים, דרושה השקיית עזר רק בשנה-שנתיים הראשונות
עמידות/רגישות: מעדיף אזורים חמים, רגיש לקור ולקרה
חסרונות כעץ בגינון: מפתח שורשים שטחיים לרוב העלולים להוות מפגע במדרכות וליד מבנים.
דרגה 8 (מתוך 10) ב"סקר הערכת עצים מסוכנים" בשל סיכון לשברים כתוצאה מ: משקל ענפים רב, חולשה הנובעת מעודף השקיה, רגישות לפצעי גיזום, ענפים מתפצלים כאשר הזוויות ביניהם חדות.


אודות הצמח

משפחת הקטניות הפרי של צמחים מהמשפחה הוא תרמיל העשוי שתי קשוות ובתוכו זרע אחד או יותר. משפחת הקטניות כוללת את תת-המשפחות הבאות: פרפרניים, מימוסיים וקסאלפיניים.
המימוסיים הם תת-המשפחה הפרימיטיבית ביותר מבין השלוש. המבנה הסימטרי של הפרחים מבדיל בינה לבין "אחיותיה".
הפרחים ערוכים בשיבולים או בתפרחות כדוריות. תת משפחת המימוסיים שרובה טרופית, מונה 40 סוגים וכ-2,000 מינים.
מקור השם: שם הסוג מורכב משתי מלים יווניות: אנטרו,((entero שמשמעה מעיים ולוביום (lobium) שפירושה אונה. ביחד שתי המלים מתייחסות לדמיון של התרמילים של מינים שונים בסוג אנטרולוביום לפיסות או אונות מעיים. שם המין מתאר אף הוא את צורת הפרי.השם העממי האנגלי של העץ, Earpod Tree, מתאר את צורת התרמיל הכפוף שצורתו כאוזן . התרמיל שטוח צבעו חום-שחור והוא בולט בזמן השלכת. הפרי נשאר סגור ומפזר את הזרעים רק לאחר שדופן הפרי נרקבת.
הפרי מיוחד וקישוטי. העלה מנוצה פעמיים.
תועלת לאדם: העצה משמשת לבניית סירות, צעצועים, רהיטים. הזרעים קשים וניתן להשתמש בהם כחרוזים. מהזרעים של אנטרולוביום כפוף-פרי בודדו חומרים אנטי-דלקתיים המסוגלים למנוע קרישת דם. כמוכן, בבדיקות מעבדה נמצא שיש בזרעים חומר המעכב התפתחות תאים סרטניים.

מעניין לדעת ולבקר: אינו נפוץ בגינון כנראה בשל הדמיון שלו לעץ הצאלון, אשר פריחתו מרשימה יותר. למרות זאת, ראוי למקום בגינון בזכות צילו האוורירי המאפשר לדשא לצמוח תחתיו, מהירות צמיחתו ועמידותו לתנאים קשים.

המשך הסיור בגן – העץ הבא…
ינבוט לבן
למציאת העץ הבא, עליכם/ן להסתובב 90 מעלות שמאלה אל תוך הגן לכיוון מזרח,
ולחפש עץ גדול שנתמך ע"י עמודי תמיכה מעץ בצורת האות A.


כתיבה ועריכה: דברת שוואב |

עריכה לשונית ומקצועית: נורית חרמון |
עריכה מקצועית: דר' ורדה רביב / פרופ. עמרם אשל |
עריכה אינטרנטית: חזי מולא |