דולב קליפורני * Platanus racemosa

שם בוטני:
דולב קליפורני
Platanus racemosa

משפחה בוטנית:
דולביים * Platanaceae

מוצא גיאוגרפי:
מערב ארה"ב

צורת חיים:
עץ

נשיר/ירוק עד:
נשיר

מידע למסייר/ת בחוות הנוי

(מיועד לקוראי הדף הנמצאים בגן)

שלום!  אני העץ שמולכם ושמי הוא:

דולב קליפורני * Platanus racemosa
נטעו אותי בחווה בשנת 1952. אם תרצו לדעת כמה קדום אני בעולם הצמחים, גלגלו קצת למטה לסעיף אודות הצמח בו תמצאו הסבר מעניין על תולדות עולם הצמחים. תגלו גם שפרטים מסוגי חיים כבר 2,000 שנה!.
התבוננו: ראו את הגזע המרשים שלי. מה לדעתכם הגובה שלי? נסו להעריך את הגובה.
רוצים לדעת האם הערכתם נכון? מדדו כך: העמידו מישהו או משהו שאתם יודעים את גובהו ליד הגזע. התרחקו אחורה כשבעה צעדים מהעץ כשבידיכם עיפרון. ישרו את היד מושטת קדימה והחזיקו את העיפרון אנכי לקרקע עם החוד כלפי מעלה כשהוא מסתיים בקו אופקי דמיוני עם ראשו של החבר הצמוד לגזע. הזיזו את האגודל כך שהאחיזה בעיפרון תסמן את המקום שבו עומדות רגלי החבר על הקרקע. כעת: ספרו כמה פעמים נכנס "אורך העיפרון" (החלק שאותו התאמתם לגודל החבר) לאורך גזע העץ עד סוף הצמרת. הכפילו את מספר הפעמים של "אורך העיפרון" בגובהו של החבר. קבלתם את גובה העץ!
מהי העונה כעת? אני מזמין אתכם לבקר אותי גם בעונות אחרות. בסתיו אני בשלכת והעלים שלי נצבעים בצבעי שלכת יפים, בחורף אני עירום ותוכלו לראות את השלד שלי. בקיץ אני מכוסה עלווה ירוקה ומחרוזות של פירות כדוריים מקשטות אותי.


מידע גנני

צורת צימוח: עץ
נשיר/ירוק-עד: נשיר
מידות עץ בוגר: גובה 35-25 מ', קוטר הנוף 15-12מ'
הפריחה: באביב, לא משמעותית מבחינה גננית
קצב צימוח: מהיר מאד
תוחלת חיים: ארוכה
שימושים כעץ: בודד, קבוצה, שדרה, פארק, צל במדשאה גדולה (לא בגינה קטנה).
התאמה גיאוגרפית: כל האזורים למעט הבקעה והערבה
צריכת מים: זקוק להשקיה סדירה בקיץ
עמידות/רגישות: עמיד בקרה ובשרב. עמיד לקימחון (לעומת הדולב המזרחי), סובל מפטריות עלווה הגורמות להתייבשות עלים וענפים באביב
חסרונות העץ בגינון: עשוי לגרום לאלרגיה נשימתית, בגלל פלומה דקה מאד בצדו התחתון של העלה והחודרת לקנה הנשימה וגורמת לשיעול.


אודות הצמח

מקור השם: השם דולב מקורו בארמית.
מאפיינים: עץ ענק עם גזע זקוף, גבוה ויפה. הקליפה חלקה ומתקלפת בצורת דפים גדולים. התקלפותה יוצרת כתמים בצבעי ירוק, אפור ולבן. השלכת צהובה. העלים מאוצבעים ומזכירים כף יד. צבעי העלווה משתנים מירוק עז ומרשים בקיץ לצבעי שלכת יפים בסתיו. בחורף השלד העירום פיסולי.
הפרחים חד-מיניים ומקובצים לקרקפות כדוריות המחוברות בשרשרת ותלויות עוקצים ארוכים, פרחים זכריים ונקביים נמצאים בנפרד על אותו העץ. ההאבקה נעשית ע"י הרוח. מעניין כי מספר הקרקפות הכדוריות מהווה אחד מסימני הזיהוי של מיני הדולב.
הפרי דמוי אגוזית, כדורי, מכיל זרע אחד ומצופה בשערות.
המשפחה שלי: הדולביים Platanaceae כוללת 3 סוגים בהם הסוג דולב ובו 27 מינים של עצים גדולים, נשירים, נמרצים. יש במשפחה כמה מעצי הצל הגדולים ביותר לאזורים עם אקלים יבש בקיץ. רבים מהם משמשים כעצי רחוב. האיבר הדקורטיבי ביותר שלהם הוא הגזע המנומר והמתקלף בחורף. עליהם הגדולים מאוצבעים ודומים לעלי אדר הסוכר (עץ המייפל).
הפירות כדוריים ושעירים משתלשלים באשכולות כלפי מטה. נציג המשפחה בצמחיית הבר בארץ הוא הדולב המזרחי, הגדל בעיקר על גדות נחלים בצפון.
בעולם ידועים עצי דולב שהגיעו לגיל של יותר מ-2,000 שנה!

מעניין לדעת ולבקר: פרט ותיק יותר של העץ נשתל ב-1930 בגן הבוטני במקווה ישראל.

המשך הסיור בגן – העץ הבא…
כנף זרע אדרי
למציאת העץ הבא, עליכם/ן להסתובב עם הגב לדולב עם הפנים לכיוון מזרח.
לפניכם/ן קבוצה צפופה של עצים בוגרים ירוקי עלים.
יש לגשת לקבוצת העצים ולחפש עץ גדול עם עלים גדולים שצידם האחד הוא בצבע צהוב מוזהב.


כתיבה ועריכה: דברת שוואב |

עריכה לשונית ומקצועית: נורית חרמון |
עריכה מקצועית: דר' ורדה רביב / פרופ. עמרם אשל |
עריכה אינטרנטית: חזי מולא |